BOARD MEETING MINUTES

The link below will open in a PDF version of the approved regular meeting minutes.

July 26, 2016

August 9, 2016

August 30, 2016

September 7, 2016

September 27, 2016

October 13, 2016

October 25, 2016

October 29 Re-organizational Meeting

November 29, 2016

December 8, 2016

December 19, 2016

December 27, 2016

January 31, 2017

February 21, 2017

February 27, 2017

March 14, 2017

March 28, 2017

April 5, 2017

April 19, 2017

April 25, 2017

May 30, 2017

June 15, 2017

June 27, 2017

July 10 & 11, 2017

July 17, 2017

July 25, 2017

 

The link below will open a PDF version of the 2016 Annual Meeting Minutes.  These minutes are NOT approved and  will be approved at the 2017 Annual Meeting of the membership.

October 29, 2016

 

Board of Director and Board Meeting Information

AGENDAS

REGULAR BOARD MEETING AGENDA:

The next regular board meeting will be held on August 29, 2017, at the Ladysmith headquarters building and will begin at 9:00 a.m.  To obtain a copy of the agenda, please click on the link below: 

August 29, 2017

SPECIAL BOARD MEETING AGENDA:

The next special board meeting will be held on July 17, 2017.  This meeting will be conducted by conference call and will begin at 11:00 a.m.  To obtain a copy of the agenda, please click on the link below: 

July 17, 2017

BOARD MEETING VIDEO'S

Click here to go to the JREC YouTube channel and select the board meeting(s) you would like to view.

Please note we experienced some technical difficulty with the 1/31/17 video.  We apologize and are working to resolve this matter.

BOARD OF DIRECTOR EXPENSES:

The monthly director expense sheets can be viewed by clicking on the month/year tab below.    
November 2016    June 2017
December 2016 July 2017
January 2017 August 2017
February 2017  

March 2017

 
April 2017  
May 2017  

 BOARD OF DIRECTOR CONTACT INFORMATION:

District 1:  Jane Reich (715-452-5892) - Consists of Townships of:  Aurora, Ford, Gilman, Pershing, Roosevelt, and Taft in Taylor County; and Colburn, Holcombe, and Ruby in Chippewa County.

District 2:  Myron Brooks (715-668-5491) -  Consists of Townships of:  Cleveland, Grover, Jump River, and Westboro in Taylor County; Hawkins, Lawrence, and Richland in Rusk County; and Kennan in Price County.

District 3:  Art Thompson (715-452-5819) - Consists of Townships of:  Grow, Marshall, and Willard in Rusk County; and McKinley in Taylor County.

District 4:  Jerry Carow (715-532-7326) - Consists of Townships of:  Big Falls, Cedar Rapids, Dewey, Flambeau, Hubbard, South Fork, and True in Rusk County; Georgetown in Price County; and Winter in Sawyer County.

District 5:  Bill van Doorn  (715-532-7315) - Consists of Townships of:  Atlanta, Big Bend, Grant, Murry, Stubs, Thornapple, Washington, Wilkinson, and Wilson in Rusk County; and Doyle in Barron County.

District 6:  John Cerman (715-462-9362) - Consists of Townships of:  Lenroot and Spider Lake in Sawyer County.

District 7:  Lori J. Taguma (715-634-5090, 715-699-3463, or lorijean100@gmail.com) -  Consists of Townships of:  Couderay, Part of Hayward, Hunter, Ojibwa, and Radisson in Sawyer County.

District 8:  Walter Kruk (715-492-0834 or walterkruk8@gmail.com) - Consists of Townships of: Bass Lake and Part of Hayward in Sawyer County.

District 9:  John Hanson (715-462-3016) - Consists of  the Township of Round Lake in Sawyer County.

For more information on Director Duties and Job Descriptions click on the appropriate title.  Please see the above list of districts to determine which district you reside in.  If you have any questions, please contact our office at 715-532-5524.

 

Top